See upslaaki on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "uppslag",
"4": "",
"5": "cuff"
},
"expansion": "Swedish uppslag (“cuff”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "< Swedish uppslag (“cuff”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "upslaaki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaaki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "upslaaki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "upslaaki",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "upslaak",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"cuff (end of a pants leg, folded up)"
],
"id": "en-upslaaki-fi-noun-QxuPt2LU",
"links": [
[
"cuff",
"cuff"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "housunkäänne"
}
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈupslɑːki/"
},
{
"ipa": "[ˈup.s̠lɑ̝ːk̟i]"
},
{
"rhymes": "-upslɑːki"
}
],
"word": "upslaaki"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "uppslag",
"4": "",
"5": "cuff"
},
"expansion": "Swedish uppslag (“cuff”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "< Swedish uppslag (“cuff”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "upslaaki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaaki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "upslaakittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "upslaakeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "upslaakeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "upslaaki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "upslaaki",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "upslaak",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/upslɑːki",
"Rhymes:Finnish/upslɑːki/3 syllables"
],
"glosses": [
"cuff (end of a pants leg, folded up)"
],
"links": [
[
"cuff",
"cuff"
]
],
"tags": [
"colloquial"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈupslɑːki/"
},
{
"ipa": "[ˈup.s̠lɑ̝ːk̟i]"
},
{
"rhymes": "-upslɑːki"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "housunkäänne"
}
],
"word": "upslaaki"
}
Download raw JSONL data for upslaaki meaning in All languages combined (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.